تبلیغات
مهندسی فناوری اطلاعات - چند اصل مهم در طراحی وب
مهندسی فناوری اطلاعات
بزرگترین فقر ، جهل است - امام علی (ع)
به پاس حرمت قلم و اندیشه، در صورت ذکر این نوشته منبع آن را نیز ذکر کنید ، استفاده از مطالب وبلاگ تنهابا ذکر منبع مجاز می باشد .

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 15 مهر 1390
طبقه بندی: تازه های IT (تکنولوژی...)،  اینترنت و شبکه، 

چند اصل مهم در طراحی وب

در پروسه طراحی وب یک صفحه با عنوان نقشه سایت طراحی کنید.
در طراحی وب صفحه نقشه سایت می تواند یک راهنمای بسیار خوب برای کاربران سایت شما باشد. در طراحی صفحه نقشه سایتتان سعی کنید از یک ساختار درختی استفاده کنید بگونه ای که بخشهای مهم سایتپس از طراحی وب بطور واضح در آن مشخص شده باشد و صفحات مربوط به هر کدام از بخشها به صورت زیر مجموعه آن بخش نمایش داده شوند . برای مثال در طراحی وب می توانید سایت خود را به ۴بخش اصلی شامل محصولات ، خدمات ، سوال های رایج و تماس تقسیم کرده و عناوین صفحات مرتبط با هر یک از این بخش ها را در زیر آن قرار دهید بصورتی که به صفحه مربوط به خود لینک شوند . برای آشنایی بیشتر با ساختار نقشه سایت پیشنهاد می کنم که به چند سایت بزرگ مراجعه کنید و صفحه نقشه آنها را بررسی کنید.


فقط چند کلیک
در طراحی وب محتویات سایت خود را همیشه در دسترس بازدید کننده نگاه دارید. هر صفحه از سایت شما باید از طریق هر صفحه دیگر قابل دسترسی باشد. سعی کنید در طراحی وب پیوندهای میان صفحاتتان را طوری طراحی کنید که بازدید کننده در هر جای سایت که باشد بتواند با حداکثر ۴کلیک خود را به صفحه مورد نظر برساند. شما باید به طور مرتب ساختار صفحات و ارتباط بین آنها را در سایتتان بررسی کرده و مشکلات احتمالی را بر طرف نمایید. بازدید کننده ها برای این به سایت شما می آیند که با شما و خدماتتان آشنا بشوند پس بهتراست کاری نکنید که آنها واردار شوند برای کسب اطلاعات در سایت شما حفاری کنند!

جستجو چرا ؟ فقط لینک !
وب سایت ها سیستمی برای جستجو در میان اطلاعات خود دارند. اما سعی کنید تا جایی که امکان دارد از مجبور نمودن کاربران به استفاده از آن بپرهیزید. حتی بهترین موتورهای جستجو هم در بعضی موارد نتایجی غیر از آنچه که شما می خواهید به شما ارائه می دهند و این باعث گیج و گم شدن شما در میان صفحات می گردد. در ضمن بیشتر کاربران هم طرز استفاده مفید از موتور جستجو را بلد نیستند. بنابراین پیشنهاد می شود که بجای استفاده از سیستم جستجو در طراحی وب سایتتان پیوندهای بین صفحاتتان را طوری دقیق و کارا طراحی کنید تا کاربران براحتی بتوانند از طریق لینک ها به اطلاعات مورد نیاز خود دستیابی پیدا کنند و نیازی به استفاده از سیستم جستجو نباشد.

مسیرهای متعددی در نظر بگیرید !
سعی کنید در طراحی وب و ایجاد پیوندهای بین صفحات سایت خود طوری عمل کنید که برای دستیابی به هر صفحه بیش از یک مسیر وجود داشته باشد و کاربران خود را به یک مسیر محدود نکنید . به عنوان راه حل در بیشتر سایت ها از منوهای کرکره ای استفاده می شود که راهی موثر برای قرار دادن مسیرهای متفاوت در صفحه است بدون اینکه فضای زیادی در صفحه اشغال کند.

اطلاعاتتان را متمرکز کنید !
سعی نکنید در طراحی وب محل های زیادی را ایجاد کنید و اطلاعاتتان را در میان آنها پراکنده کنید چون در این صورت ممکن است کاربرانتان در میان انبوه صفحات سایت شما غرق شوند ! پراکندگی اطلاعات در طراحی وب جزو مشخصه های یک وب سایت خوب نیست.

از بکار بردن فریم پرهیز کنید.
تا جایی که امکان دارد سعی کنید از بکار بردن فریم در طراحی وب پرهیز کنید. برخی مرورگرهای با نمایش فریم ها مشکل دارند. کاربران هنگامی که در صفحه مقابل خود با چندین اسکرول بار مختلف روبرو می شوند به طور کامل گیج می شوند ! فریم ها از لحاظ ساختار بهینه سازی برای موتورهای جستجو ساختار مناسبی ندارند. مرورگرها فریم را به خوبی صفحات دیگر نمی بینند. اگر ناچارید که حتما از فریم ها در طراحی وب خود استفاده نمایید پس خودتان را برای مسائل بعدی آن آماده نمایید.

از لینکهای حرکت دار بپرهیزید !
در طراحی وب سعی کنید از بکار بردن لینک هایی که در حال حرکت هستند یا لینک هایی که دائما تغییر رنگ می دهند یا چشمک می زنند پرهیز کنید. تحقیقات نشان داده است برخی کاربران در مواجه با چنین صفحاتی بلافاصله آن صفحه را بدون توجه به محتوای آن می بندد. اینکار تنها باعث گیج شدن بازدید کننده ها می شود !

محتویات سایت خود را همیشه در دسترس بازدید کننده نگاه دارید .
در طراحی وب هر صفحه از سایت شما باید از طریق هر صفحه دیگر قابل دسترسی باشد. سعی کنید در طراحی وب پیوندهای میان صفحاتتان را طوری طراحی کنید که بازدید کننده در هر کجای سایت که باشد بتواند با حداکثر 4 کلیک خود را به صفحه مورد نظر برساند. شما باید به طور مرتب ساختار صفحات و ارتباط بین آنها را در سایتتان بررسی کرده و مشکلات احتمالی را بر طرف نمایید. بازدید کننده ها برای این به سایت شما می آیند که با شما و خدماتتان آشنا بشوند پس بهتراست کاری نکنید که آنها وادار شوند برای کسب اطلاعات در سایت شما حفاری کنند!

به نقل از انجمن تخصصی فناوری اطلاعاتبرچسب ها: طراحی وب، پروسه طراحی وب، نقشه سایت، لینکهای حرکت دار،
نوشته شده توسط محمد جواد
استخاره با قرآن کریم

بسم الله الرحمن الرحیم

در روایات آمده بهتر است که قبل از استخاره سهبار سوره ی اخلاص (قل هو الله احد) را بخوانید سپس سه مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد بفرستید نیت کنید و
به انچه كه مایلید استخاره نمایید

استخاره با قرآن کریم


سخن بزرگان
اوقات شرعی
لوگوی دوستان


صفحات جانبی
ویدئوها