تبلیغات
مهندسی فناوری اطلاعات - نسل های کامپیوتر
مهندسی فناوری اطلاعات
بزرگترین فقر ، جهل است - امام علی (ع)
به پاس حرمت قلم و اندیشه، در صورت ذکر این نوشته منبع آن را نیز ذکر کنید ، استفاده از مطالب وبلاگ تنهابا ذکر منبع مجاز می باشد .

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 25 آبان 1390
طبقه بندی: دانستنیهای کامپیوتر، 

نسل های کامپیوتر

کامپیوترها از لحاظ توانایی­ها و پیشرفت­هایی که در طول زمان بدست آوردند به شش نسل تقسیم بندی می­شوند که در اینجا با آنها آشنا می­شویم:

 

کامپیوتر های نسل اول

کامپیوترهای نسل اول ترکیبی از مکانیک و الکترونیک محسوب می­شدند.این کامپیوترها از لامپ­ها به عنوان حافظه استفاده می­کردند و معمولا حجم بسیار بالایی داشتند و برای نگهداری از آنها به دهها متخصص مکانیک و الکترونیک نیاز بود.از این کامپیوترها از سال 1944 تا سال 1955 در فعالیت­های تحقیقاتی استفاده می­شد.


کامپیوتر های نسل دوم

با اختراع ترانزیستور تحول عظیمی در کامپیوترهای نسل اول بوجود آمد. استفاده از ترانزیستور بجای لامپ کامپیوترهای نسل اول را بسیار کوچکتر سبکتر و سریعتر نمود. کامپیوتر های نسل دوم علاوه بر دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی در موسسات دولتی و خصوصی نیز بکار گرفته شدند.این کامپیوتر ها تا سال 1960در بسیاری از کشورهای دنیا بکار گرفته می شدند .


کامپیوترهای نسل سوم

با بوجود آمدن مدارهای مجتمع یا IC ها حجم کامپیوترها باز هم کاهش یافت و بر سرعت و میزان حافظه آنها افزوده شد.پیشرفت­های نرم افزاری نیز به کمک کامپیوترهای نسل سوم آمد و آنها را قدرتمندتر و استفاده از آنها را ساده ­تر کرد. اولین کامپیوتر نسل سوم را شرکت IBM در سال 1960به بازار عرضه نمود که این کامپیوتر از سری IBM360 بود.از کامپیوترهای نسل سوم تا سال 1970 در کلیه زمینه ­های تحقیقاتی تجاری و صنعتی استفاده می­شد.

 

 

کامپیوترهای نسل چهارم

در سال 1970 با پیشرفت علم الکترونیک و بوجود آمدن مدارهای مجتمع با تراکم خیلی زیاد کامپیوترهای نسل چهارم با توانایی های بسیار بالا به بازار عرضه شدند.در این کامپیوترها از تکنولوژیVLSI در صراحی میکروپروسسورها یا ریزپردازنده استفاده شد.ریزپردازنده­های 80486.80386.80286.8086 و غیره از کامپیوترهای نسل چهارم محسوب می­شوند.در واقع کامپیوترهای شخصی و خانگی از کامپیوترهای نسل چهارم محسوب می­شوند.این کامپیوترها تحولی را در دنیا بوجود آوردند که به انقلاب انفورماتیک معروف شده است.این کامپیوترهای شخصی امروزی نیز از همین نسل می­باشند که سرعت و حافظه آنها به صورت چشمگیری افزایش یافته است.این کامپیوتر ها از لحاظ قیمت به مراتب از نسلهای قبلی ارزانترند.

 

کامپیوتر های نسل پنجم

ایده تولید کامپیوتر های نسل پنجم از سال 1990به بعد مطرح شد.کامپیوترهای نسل پنجم را می­توان کامپیوترهای هوشمند نامید.کامپیوترهای نسل­های گذشته براساس منطق دودویی ((صفر و یک))ساخته شده­ اند اما کامپیوترهای نسل پنجم منطق فازی است.منطق فازی شاخه­ای از علم هوش مصنوعی است.ربات­های هوشمند نمونه ­ای از کامپیوترهای نسل پنجم محسوب می­شوند.


کامپیوترهای نسل ششم

کامپیوترهای نسل ششم در واقع کامپیوترهای هستند که همانند مغز انسان عمل می­کنند و قادر خواهند بود در مورد مسائل فکر کرده و تصمیم بگیرند.این نسل از کامپیوترها هنوز تولید نشده­ اند و فقط بصورت ایده و فکر می­باشند.

 


نوشته شده توسط حسین
استخاره با قرآن کریم

بسم الله الرحمن الرحیم

در روایات آمده بهتر است که قبل از استخاره سهبار سوره ی اخلاص (قل هو الله احد) را بخوانید سپس سه مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد بفرستید نیت کنید و
به انچه كه مایلید استخاره نمایید

استخاره با قرآن کریم


سخن بزرگان
اوقات شرعی
لوگوی دوستان


صفحات جانبی
ویدئوها