تبلیغات
مهندسی فناوری اطلاعات - cpu
مهندسی فناوری اطلاعات
بزرگترین فقر ، جهل است - امام علی (ع)
به پاس حرمت قلم و اندیشه، در صورت ذکر این نوشته منبع آن را نیز ذکر کنید ، استفاده از مطالب وبلاگ تنهابا ذکر منبع مجاز می باشد .

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 25 آبان 1390
طبقه بندی: دانستنیهای کامپیوتر، 

در دهه 1940، cpu با استفاده از لامپ های خلا ساخته می شد . لامپ خلا حجیم و مصرف الکتریسیته زیادی داشت . مثلا اولین کامپیوتر دیجیتال با مقیاس بزرگ ، ENIAC ، 130 هزار وات توان مصرفی همراه با 1500 فوت مربع فضا لازم داشت . اختراع ترانزیستورها تمام این موارد را تغییر داد . در دهه 1950 ، ترانزیستورها جایگزین لامپ ها در کامپیوتر ها شدند . سپس در 1959 اولین مدار مجتمع(IC) اختراع شد . این اختراع موجب حرکتی گردید  که بسیاری از مردم آن را انقلاب دوم صنعتی می نامند . در دهه 1960 استفاده ازIC در ساخت مدارات cpu معمول شد ، تا اینکه در سال 1970 تمام cpu  در یک تراشه IC  قرار گرفت .اولین CPU  قابل کار در تراشه به وسیله شرکت INTEL  در سال 1971 صورت گرفت .CPU  را ریز پردازنده نام نهادند . اولین ریز پردازنده 4004 دارای گذر گاه  داده 4 بیت بود  و از 2300 ترانزیستور تشکیل میشد . در آغاز این وسیله برای یک ماشین حساب دستی طراحی شده بود ولی به زودی در کنترل کننده های چراغ های ترافیک نیز استفاده شد . پیشرفت در ساخت IC  در دهه 1970، موجب طراحی ریز پردارزنده هایی با گذر گاه  داده 8 بیتی و گذرگاه آدرس 16 بیتی گردید . تا اواخر دهه 1970 ،85/8080 اینتل یکی از پر مصرف ترین ریز پردازنده ها بود ، و در هر وسیله ای از اجاقهای ماکرو ویو گرفته تا کامپیوتر های مورد استفاده  در خانه دیده میشد .در این هنگام کمپانی های  دیگر بسیاری در این رقابت برای ساخت ریز پردازندهای سریعتر و بهتر وارد شدند .مهمترین آنها، شرکت موتورولابا ریز پردازنده های 6800 و68000 بود. کامپیوترهای Macintosh sُApple از ریز پردازنده های 68000 استفاده می کرد .

نام شرکت سازنده پردازنده

Intelشرکت
 
IBM شرکت

 AMD شرکت
 
Syrex  شرکت
 
Motorola شرکت
 
IDT شرکت
 
NIC شرکت
 
IIT شرکت

عملکرد  CPU

اساس كار اغلب سی پی یوها بدون توجه به شكل ظاهری آنها اجرای یك سری دستورالعمل ها ی پی در پی كه به آنها برنامه گفته می شود می باشد و این می تواند تایید بر معماری "ون نیومن" باشد . یك برنامه كامپیوتر كه از یك سری اعداد و ارقام تشكیل شده است در حافظه كامپیوترها می باشد و این برنامه ها دارای چهار مرحله فتچ –دکد – ریت باسیس وایکسیکات  می باشند كه پس از اتمام مرحله آخر برنامه دوباره به مرحله اول بازمی گردد و این كار تا زمانی ادامه دارد كه كامپیوتر با دستور" هالت"  مواجه شود.

یکی از مسایل مهم در طراحی ریزپردازنده‌ها، کنترل دمای داخل CPU است. بدلیل افزایش روزافزون سرعت آنها، دمای داخلی هم زیاد می‌شود و باید برای جلوگیری از سوختن آن فکری کرد. یکی از راهکارها ایجاد مکانیزمی است که بتواند حرارت داخل را به بیرون هدایت کند. از جمله نصب گرماگیر (Heatsink) روی سطح خارجی CPU و همچنین قرار دادن لوله‌های نازک دارای آب در داخل آن از این قبیل هستند.

 


نوشته شده توسط حسین
استخاره با قرآن کریم

بسم الله الرحمن الرحیم

در روایات آمده بهتر است که قبل از استخاره سهبار سوره ی اخلاص (قل هو الله احد) را بخوانید سپس سه مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد بفرستید نیت کنید و
به انچه كه مایلید استخاره نمایید

استخاره با قرآن کریم


سخن بزرگان
اوقات شرعی
لوگوی دوستان


صفحات جانبی
ویدئوها