تبلیغات
مهندسی فناوری اطلاعات - معماری cpu
مهندسی فناوری اطلاعات
بزرگترین فقر ، جهل است - امام علی (ع)
به پاس حرمت قلم و اندیشه، در صورت ذکر این نوشته منبع آن را نیز ذکر کنید ، استفاده از مطالب وبلاگ تنهابا ذکر منبع مجاز می باشد .

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 25 آبان 1390
طبقه بندی: دانستنیهای کامپیوتر، 

ازلحاظ فنی ریز پردازنده ها توسط دو مشخصه اصلی تعیین میگردند:

 1- طول كلمه : تعداد بیت هایـی است كه ریـز پردازنـده در یك لحـظه مــیتـواند مــورد پردازش قرار دهد .طول كلمات معمولاً 4-8-16-32ویا64 بیتی میباشد.
2- سرعت ساعت (
Clock Speed): عبارت است از تعداد ضربانهای الكتریكی كه درثانیه تولید می شود و با واحد مگاهرتز (MHZ) اندازه گیری میشود.

ازآنجائی كه معمولاً سرعت
RAM كمتراز سرعت CPU میباشد لذا CPU جهت دسترسی به اطلاعات RAM باید مدتی درانتظار بماند. هرچه این مدت زمان كمتر باشد سرعت كامپیوتر بیشتر میشود ودرنتیجه عملیات پردازش سریعتر انجام خواهد شد.

Coprocessor ( كمك پردازنده )

Coprocessor یك تراشه چند سانتیمتری است كه به منظور انجام محاسبات پیچیده ریاضی و گرافیكی در داخل كامپیوتر نصب میشود و قادر است سرعت محاسبات را تا 5 برابرافزایش دهد. برخی از نرم افزارها بدون وجود Coprocessor اجرا نخواهند شد . Coprocessor های امروزی خیلی سریعتر ازانواع قبلی عمل میكنند. برای مثال Coprocessor كه داخل تراشه 80486 مدل DX وجود دارد خیلی سریعتر از 80386 مدلDX عمل می كند.

 درون یک پردازنده

بمنظورآشنائی با  نحوه عملکرد پردازنده لازم است، نگاهی به درون یک ریزپردازنده داشته و با منطق نحوه انجام عملیات  بیشتر آشنا شویم. یک ریزپردازنده مجموعه ای از دستورالعمل ها را  اجراء می کند. دستورالعمل های فوق ماهیت و نوع عملیات مورد نظر را برای پردازنده مشخص خواهند کرد. با توجه به نوع دستورالعمل ها ، یک ریزپردازنده سه عملیات اساسی را انجام خواهد داد :

1 - یک ریزپردازنده با استفاده از واحد منطق و حساب خود (ALU) قادر به انجام عملیات محاسباتی نظیر: جمع ، تفریق، ضرب و تقسیم است. پردازنده های جدید دارای پردازنده های اختصاصی برای انجام عملیات مربوط به اعداد اعشاری می باشند.

2 - یک ریزپردازنده قادر به انتقال داده از یک محل حافظه به محل دیگر است .

3 - یک ریزپردازنده قادر به اتخاذ تصمیم ( تصمیم گیری ) و پرش به یک محل  دیگر برای اجرای دستورالعمل های مربوطه بر اساس تصمیم اتخاذ شده است .نوشته شده توسط حسین
استخاره با قرآن کریم

بسم الله الرحمن الرحیم

در روایات آمده بهتر است که قبل از استخاره سهبار سوره ی اخلاص (قل هو الله احد) را بخوانید سپس سه مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد بفرستید نیت کنید و
به انچه كه مایلید استخاره نمایید

استخاره با قرآن کریم


سخن بزرگان
اوقات شرعی
لوگوی دوستان


صفحات جانبی
ویدئوها