تبلیغات
مهندسی فناوری اطلاعات - سرعت cpu
مهندسی فناوری اطلاعات
بزرگترین فقر ، جهل است - امام علی (ع)
به پاس حرمت قلم و اندیشه، در صورت ذکر این نوشته منبع آن را نیز ذکر کنید ، استفاده از مطالب وبلاگ تنهابا ذکر منبع مجاز می باشد .

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 26 آبان 1390
طبقه بندی: دانستنیهای کامپیوتر، 

دو متغیر سرعت اجرای CPU شما را تعیین می‌نمایند: سرعت گذرگاه سیستم شما، و multiplier كلاك CPU. برای تعیین سرعت عمل واقعی CPU، این دو متغیر در یگدیگر ضرب می‌شوند. برای نمونه، یك سرعت گذرگاه معادل 100 مگاهرتز و یك سرعت multiplier معادل 5.5 به معنی یك CPU با سرعت اجرای 550 مگاهرتز می‌باشد. این فرمول ساده در مورد اغلب چیپ‌های Intel Celeron، Pentium II، Pentium III، Pentium 4 و همچنین چیپ‌های AMD صادق است.

برخی تركیبات مادربورد و CPU به شما امكان تغییر یك یا هر دوی این متغیرها را می‌دهند، تا بتوانید از این طریق یك سرعت جدید را برای CPU تعریف كنید. بر طبق تجربه‌ ، اغلب CPU ها و مادربوردها پس از overclock شدن 10 تا 20 درصد سریع‌‌تر از سرعت تعیین شده اجرا می‌شوند. تنظیم سرعت گذرگاه نیز ممكن است سرعت گذرگاه AGP یا PCI را تحت تاثیر قرار دهد، بسته به این كه مادربورد از كدام چیپ‌ست استفاده كند و آن چیپ‌ست چگونه به تمامی زیرسیستم‌های موجود بر روی بورد متصل شده باشد.

نكته مهم در overclocking این است كه بدانیم چه زمانی كار خود را متوقف سازیم. افزودن سرعت كاملا فراتر از محدودیت‌های كاری CPU، گذرگاه سیستم، یا رم، و PC باعث اخلال در كار سیستم خواهد شد. اگر شما كلاك را بر روی یك سیستم كه تنظیمات كلاك را در بایوس نگهداری می‌نماید بیش از حد بالا ببرید، ممكن است در فرایند بوت اخلال ایجاد شود، و شما ناچار خواهید بود از برنامه PC Setup برای ریست كردن تنظیمات كلاك ذخیره شده بر روی CMOS RAM استفاده كنید. (در برخی موارد، شما ممكن است مجبور شوید باتری حافظه‌ی CMOS را بردارید، این باتری معمولا به شكل یك دكمه است، یا یك جامپر را بر روی بورد سیستم تغییر دهید؛ این جامپر معمولا با عنوان "clear CMOS" مشخص گردیده است.) اگر PC شما از سوییچ‌ها یا جامپرها برای تنظیم مقادیر كلاك و multiplier استفاده می‌كند، تنها كاری كه شما باید انجام دهید رست كردن آنها به یك سرعت پایین‌تر است.

ابزارهای كمكی از قبیل NTune محصول Nvidia، امكان كار بر روی تنظیمات، آزمایش آنها، و ذخیره‌ی تنظیمات عمده برای مواقع خاص را به سادگی فراهم می‌آورد.

برخی سیستم‌ها (بیشتر مارك‌هایی از قبیل Dell، Gateway، HP، IBM، و Sony) و تعداد زیادی از CPU‌ های Pentium I، II و III به سادگی قابل overclock شدن نیستند؛ تولیدكنندگان مقادیر كلاك را درون قطعات كد نموده‌اند تا مراجعه به بخش پشتیبانی شركت را به حداقل برسانند.


نوشته شده توسط حسین
استخاره با قرآن کریم

بسم الله الرحمن الرحیم

در روایات آمده بهتر است که قبل از استخاره سهبار سوره ی اخلاص (قل هو الله احد) را بخوانید سپس سه مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد بفرستید نیت کنید و
به انچه كه مایلید استخاره نمایید

استخاره با قرآن کریم


سخن بزرگان
اوقات شرعی
لوگوی دوستان


صفحات جانبی
ویدئوها