تبلیغات
مهندسی فناوری اطلاعات - پردازشگرها
مهندسی فناوری اطلاعات
بزرگترین فقر ، جهل است - امام علی (ع)
به پاس حرمت قلم و اندیشه، در صورت ذکر این نوشته منبع آن را نیز ذکر کنید ، استفاده از مطالب وبلاگ تنهابا ذکر منبع مجاز می باشد .

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 26 آبان 1390
طبقه بندی: دانستنیهای کامپیوتر، 

پردازشگر تک هسته ای در مقابل یک پردازشگر دو هسته‌ای

محاسبات و بررسی طرحهای موجود نشان می‌دهد که دو چیپ اپترن AMD باید دارای سرعت بالاتری نسبت به یک چیپ دو هسته‌ای باشد، زیرا هر یک از این OPTERON ها دارای یک کنترل کننده حافظه مجزا می‌باشد ولی در چیپ‌های دو هسته‌ای هر دو هسته باید یک کنترل کننده حافظه را بصورت مشترک استفاده کنند.در مورد اینتل این موضوع مطرح نمی‌باشد زیرا در هر دو طرح یک کنترل کننده حافظه در خارج از CPU استفاده می شود و فقط در طراحی دوهسته ای این مسیرها کوتاه‌تر می‌باشند که چندان پارامتر مطرحی در افزایش سرعت نمی‌باشد.

یکی از بزرگترین مزایای پردازشگرهای دو هسته‌ای نسبت به دو پردازشگر تک هسته‌ای بحث اقتصادی آن می‌باشد، زیرا اولاً خرید یک CPU دو هسته‌ای از دو CPU تک هسته‌ای ارزانتر می‌باشد و از طرف دیگر باید قیمت مادربرد را نیز لحاظ کرد که در این صورت این موضوع بیشتر جلب توجه می‌نماید.

پردازنده های چهار هسته ایی Intel

از هنگامی كه پردازنده‌های سری Core 2 Duo موفقیت قابل‌توجهی را   به دست آوردند، ‌شركت اینتل به فكر افتاد تا با استفاده از قابلیت‌های این سری از پردازنده‌ها، اولین محصول چهار هسته‌ی خود را بسازد. پردازنده Intel Q6600 از این نوع است.

چند مدت پیش بود كه این شركت اولین سری از پردازنده چهار هسته‌ی خود را با تعبیه دو واحد پردازش Core 2 Duo به بازار عرضه كرد. البته با آن كه این پردازنده‌ها مجهز به چهار واحد پردازش بودند، اما بسیاری از كارشناسان این نوع پردازنده‌ها را به‌عنوان یك محصول چهار هسته‌ایی واقعی قبول نداشتند.

چون اینتل به علت محدودیت فناوری ساخت مجبور شده بود كه هر كدام از دو واحد پردازش را روی یك سطح مجزی سیلیكون كار كند و به وسیله مسیر FSB با فركانس 1333 مگاهرتز این دو واحد پردازش را با یكدیگر ارتباط دهد كه این موضوع باعث كاهش كارایی این نوع پردازنده نسبت به رقبای دوهسته‌ی خود در مقایسه‌های مختلف می‌شود. از طرفی تفاوت قیمت زیاد این پردازنده‌ها با سری دوهسته‌ای خود باعث شد كه كاربران تمایل چندانی به خرید این پردازنده نشان ندهند. اما چند مدتی است كه اینتل دلش به حال دوستداران پردازنده‌های چهار هسته‌ای سوخته (البته بیشتر به حال خودش) و این محصولات را ارزان كرده است تا افراد بیشتر به سمت این سری از محصولات روی آورند. یكی از محصولات خانواده چهار هسته ا‌ی‌ها كه كاهش قیمت بیش از دیگران در فروش آن تاثیر داشت، پردازنده چهار هسته ا‌ی Q6600 است.


Q6600
مجهز به چهار واحد پردازش 4/2 گیگاهرتزی و هشت مگابیت حافظه L2 است. (هر دو واحد پردازش مجهز به چهار مگابیت است) مسیر FSB در این پردازنده در فركانس كاری 1066 مگاهرتز و فركانس مرجع 266 مگاهرتز فعالیت می‌كند (این مقدار در پردازنده‌های جدید اینتل 1333 و 333 مگاهرتز است) كه این ویژگی كمك به‌سزایی به پردازنده در پردازش‌های پیچیده می‌كند.

Q6600 بر اساس فناوری 65‌نانومتر ساخته می‌شود و توانایی تحمل 2/62 درجه سانتیگراد را دارد. در این پردازنده ولتاژ هسته پردازنده، 2/0 ولت نسبت به سری Core 2 Duo افزیش یافته است. اما با این وجود حداكثر توان مصرفی آن از 105 وات در حداكثر فشار كاری تجاوز نمی‌كند.

محصول چهار هسته‌ی شركت اینتل از تمام فناوری‌های جدید این شركت مانند SSE3 ،VT ، EM64T و‌... پشتیبانی می‌كند كه این ویژگی‌ها باعث افزیش كارایی آن در كاربردهای مختلف می‌شود.

مزایا

كاریی مناسب در كاربردهای چند‌رسانه‌ی، قیمت قابل قبول در مقایسه با امكانات پردازنده، توان مصرفی مناسب در مقایسه با پردازنده‌های دو‌هسته‌ی


معایب‌

تفاوت اندك كاریی در بعضی از نرم‌افزارها و تست‌ها با رقبای دو‌‌هسته‌ی خود.

پردازنده های چهار هسته ایی AMD

Phenomاز سری پردازنده‌های چهار‌هسته‌ای AMD است. این پردازنده 4 هسته ایی بر طبق ادعای AMD تنها پردازنده‌های چهار هسته‌ای واقعی هستند كه از چهار‌هسته پردازشی مجزا تشكیل شده‌اند .

Phenom

این سری از پردازنده‌های چهار‌هسته‌ای AMD كه با نام Phenom شناخته می‌شوند، بر طبق ادعای AMD تنها پردازنده‌های چهار هسته‌ای واقعی هستند كه از چهار‌هسته پردازشی مجزا تشكیل شده‌اند. برخلا‌ف مدل Q6600 اینتل كه در واقع از دو پردازنده دو‌هسته‌ای تشكیل شده كه با هم در ارتباط هستند.
با توجه به سر و صدایی كه AMD سر این پردازنده‌های جدیدش راه انداخته بود، همه منتظر دیدن این مسئله بودند كه آیا AMD واقعاً می‌تواند با این سری محصولا‌ت جدید، خودش را از زیر نام Core 2 Duo اینتل خلاص كند و باز هم به روزهای طلایی Athlon64 برگردد كه همیشه مانند یك كابوس برای اینتل بود؟

نوشته شده توسط حسین
استخاره با قرآن کریم

بسم الله الرحمن الرحیم

در روایات آمده بهتر است که قبل از استخاره سهبار سوره ی اخلاص (قل هو الله احد) را بخوانید سپس سه مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد بفرستید نیت کنید و
به انچه كه مایلید استخاره نمایید

استخاره با قرآن کریم


سخن بزرگان
اوقات شرعی
لوگوی دوستان


صفحات جانبی
ویدئوها