تبلیغات
مهندسی فناوری اطلاعات - الگوریتم بهینه سازی فاخته یا Cuckoo Optimization Algorithm
مهندسی فناوری اطلاعات
بزرگترین فقر ، جهل است - امام علی (ع)
به پاس حرمت قلم و اندیشه، در صورت ذکر این نوشته منبع آن را نیز ذکر کنید ، استفاده از مطالب وبلاگ تنهابا ذکر منبع مجاز می باشد .

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 9 آذر 1390
طبقه بندی: الگوریتم ها و طراحی الگوریتم، 

به نقل از www.coasite.info

الگوریتم بهینه سازی فاخته یا Cuckoo Optimization Algorithm  چیست؟

الگوریتم بهینه سازی فاخته یا Cuckoo Optimization Algorithm   یكی از جدید ترین و قویترین روشهای بهینه سازی تكاملی می باشد كه تا كنون معرفی شده اند. بعد از معرفی شدن روش های بهینه سازی تكاملی اولیه مثل الگوریتم ژنتیك (GA) ، الگوریتم تبرید تدریجی (Simulated Annealing)، تحقیقات زیادی روی روشهای تكاملی بهینه سازی كه از الهام از طبیعت گرفته شده بودند انجام گرفت. از دیگر الگوریتمهای معرفی شده می توان به الگوریتم ازدحام ذرات (PSO)، كلونی مورچگان (ACO)، الگوریتم زنبور عسل (ABC) و الگوریتم ماهی های مصنوعی (Artificial Fish Swarm) اشاره كرد. كاربردهای بیشماری از این روشها را برای حل مسایل مختلف بهینه سازی پیچیده در مقالات می توان پیدا كرد.

یكی دیگر از الگوریتم های بهینه سازی تكاملی كه در ایران شكل گرفته و بسیار كاربرد یافته الگوریتم رقابت استعماری است كه بر پایه الهام از یك سیستم رقابتی بین امپراتوریهای جهان جهت تصاحب مستعمره شكل گرفته است. این روش بهینه سازی با تغییری كه در الگوریتم آن برای حركت مستعمره ها به سمت امپراتوری در نظر گرفته شده است توانایی خوبی برای یافتن نقاط بهینه كلی (global optima)از خود نشان داده است.

 

بعد از معرفی الگوریتم رقابت استعماری (ica) [كه شخصاً در اكثر مراحل شكل گیری و ببار نشستن آن حضور داشته ام] بر روی روش جدید دیگری كه توانایی بیشتری در پیدا كردن نقاط بهینه كلی (global optima) داشته باشد در حال كار بودم. این الگوریتم بر روی الهام از روش زندگی پرنده ای بنام فاخته یا Cuckooبود. روش زندگی و تخمگذاری جالب این پرنده نوید یك الگوریتم بهنیه سازی خوب و قابل را در طبیعت وحشی می داد. روشی كه با كمترین تلاش، در جنگ برای بقا با سایر حیوانات، به بقا می رسید. این پرنده تنبل به زیبایی هرچه تمام تر سایر پرندگان را مجبور به شركت در بقای خود می كند.

در سال 2009 كه ایده مدل سازی نحوه زندگی این پرنده به عنوان یك روش بهینه سازی تكمیل شد و تمام كار های كد نویسی و تست آن تمام شد، اقدام به نوشتن مقاله ای در این خصوص كردم تا این الگوریتم را به همگان معرفی نمایم. پس از ارسال مقاله به یكی از معتبرترین مجلات محاسبات تكاملی (Applied Soft Computing Journal) در Elsevire و سپری شدن زمانی طولانی برای داوری این مقاله، متوجه شدم كه تقریباًً همزمان با من دو نفر از كشورهای  چین (X. S. Yang) و هند (S. Deb) از دانشگاه كمبریج نیز مشتركاً روی مدلسازی همین پرنده كاركرده اند و با وجود اینكه دیرتر از من مقاله شان را آماده كرده بودند، توانسته بودند نتایج خود را سریع تر از من در كنفرانسی در هند World Congress on Nature & Biologically Inspired Computing (NaBIC 2009)تحت عنوان Cuckoo Search via L´evy Flightsچاپ كنند.

اینكه نتیجه كار شما و آن همه زحمت فقط بدلیل ارسال مقاله به مجله ISIو تاخیر مبحث داوری، بنام افرادی دیگر منتشر گردد بسیار عذاب آور بود. پس از اطلاع از وجود چنین مقاله ای تصمیم به withdrawكردن مقاله خود گرفتم كه به پیشنهاد یكی از دوستان كمی صبر كردم تا مقاله كنفرانسی بر روی سایت قرار گرفت و من توانستم مقاله ایندو نفر را مطالعه كنم. بعد از مطالعه مقاله مذكور متوجه شدم كه این دو نفر چقدر سطحی به زندگی این پرنده پرداخته اند و فقط قسمت بسیار كوچكی از پروازهای این پرنده را برای مدلسازی انتخاب كرده اند (اگر نظر شخصی بنده را بخواهید فقط تلاش كرده اند كه مقاله ای را برای كنفرانس مذكور آماده كنند). قطعا مدلسازی ناقص و مقطعی نمی توانست بازگوكننده تمام قدرت این روش بهینه سازی تكاملی باشد. این مساله در همگرایی بسیار كند كدهای نوشته شده توسط این دو محقق بوضوح دیده می شود.

بالاخره پس از 2 سال داوری مقاله من در مجله Applied Soft Computing Journal  ادیتور نظریه نهایی و Acceptance را فرستاد.

آنچه در این وب سایت در اختیار شما قرار می گیرد مدلسازی بسیار دقیق تر و واقعی تر الگوریتم بهینه سازی فاخته (Cuckoo Search Algorithm) می باشد.برچسب ها: روش زندگی فاخته، روش تخم گذاری فاخته، دریافت مقاله اصلی الگورتم بهینه سازی فاخته، برتری های COA، انجام پروژه بهینه سازی تکاملی، تحقیق و پایاننامه، چاپ مقاله در مجله های معتبر، جدیدترین و قویترین روش بهینه سازی تکاملی، الگوریتم بهینه سازی فاخته (COA)، همگرایی سریعتر، توانایی جستجوی محلی در كنار جستجوی كلی، حل سریع مسایل بهینه سازی با ابعاد بالا، الگوریتم بهینه سازی فاخته، Cuckoo Optimisation Algorithm COA، رامین رجبیون، Ramin Rajabioun R. Rajabioun، الگوریتم بهینه سازی كوكو، الگوریتم بهینه سازی ژنتیك الگوریتم، بهینه سازی ازدحام ذرات، الگوریتم بهینه سازی كلونی مورچگان، الگوریتم بهینه سازی زنبور عسل، الگوریتم بهینه سازی فاخته Cuckoo، Optimisation Algorithm COA،
نوشته شده توسط محمد جواد
استخاره با قرآن کریم

بسم الله الرحمن الرحیم

در روایات آمده بهتر است که قبل از استخاره سهبار سوره ی اخلاص (قل هو الله احد) را بخوانید سپس سه مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد بفرستید نیت کنید و
به انچه كه مایلید استخاره نمایید

استخاره با قرآن کریم


سخن بزرگان
اوقات شرعی
لوگوی دوستان


صفحات جانبی
ویدئوها